Cinler Tarafından Yazılan Yasaklı Kitap; Kitabü'l Azazil

bilgi matinesi

Length : 00:03:38

6573 views

Bizi instagramdan da takip edebilirsiniz;
https://www.instagram.com/Bilgi.Matinesi/

Hasan Karacadağ'ın Türkiye'de cin filmlerinin yolunu açan ünlü serisi Dabbe'nin altıncı filminde karşımıza çıkan hatta bir dönem Karacadağ'ın kitabın bir kopyasına ulaştığını söylediği yasaklı kitap Kitabü'l Azazil, M.S. 500 yılında yazıldığı ve cinlerle ilgili kapsamlı bilgiye sahip olduğu söyleniyor.
O halde bu esrarengiz kitaba biraz yakından bakalım...

Kitabü'l Azazil, tamamı cinler hakkında son derece detaylı bilgiler içeren 500 sayfalık bir kitap.
Cinler alemine dair tüm sırlar bu kitapta en ince detayına kadar yazılıymış.
2. Kitabın M.S. 500 yılında İbn-i Cuhaşe adında bir adam tarafından yazıldığı söyleniyor.
Kimileri de M.S. 800'lü yıllarda yazıldığını söylüyor. Kitabın orijinal dili takdir edersiniz ki Arapça.
3. Anı zamanda kitabın yazarı olarak bilinen İbn-i Cuhaşe'nin de bir cin olduğunu iddia edenler de var.
Sonuçta kimse İbn-i Cuhaşe'nin kim olduğunu, nereden geldiğini, nereye gittiğini bilmiyor...
4. Kitabın orijinalinin cinler hakkında fazla detaylı ve çizimlerle desteklenmiş olması insanların yazarının da onlardan biri olduğunu düşünmesine neden olmuş olabilir.
Ortaya dökülen detayların ne olduğunu bilmiyoruz ama vakti zamanında bu kitapinsanları ziyadesiyle korkutmuş.
5. Kitap basıldıktan kısa bir süre sonra çok gizli bilgiler içeren kısımların kitaptan çıkarıldığı ve bu haliyle basıldığı söyleniyor.
Bu nedenle, heves kırmak gibi olmasın ama, günümüze ulaşan kopyalarının bu versiyonu olduğu düşünülüyor.
6. Ayrıca kitabın Endülüs Emevi Devleti sınırları içinde yazıldığı ve o vakitlerde devlet kütüphanesinde muhafaza edilmiş olduğuna dair bir iddia da var.
Kitabın 500'lü değil de 800'lü yıllarda yazıldığını kabul edersek kitap hakkındaki bir diğer söylenti olan kitabın Endülüs Emevi Devleti döneminde yazılmış olduğu da ihtimal kazanır.
İnsanları deliliğe sürüklediği düşünüldüğü ve yazarın cin olduğu iddia edildiği için kitap tamamen alimlerin aldığı bir kararla ortadan kaldırılıyor ama iki kopya saklanıyor.

8. Bu kopyalardan birinin kaybolduğu, bir diğerinin de bir müzede muhafaza edildiği söylentiler arasında...
Muhafaza edilen bu kopyanın bazı kaynaklara göre Kurtuba Müzesi'nde bazı kaynaklara göre ise British Müzesi'nde olduğu söyleniyor.
9. Gelelim kitabın ismine... Azazil, kelime anlamı itibariyle Şeytan demektir. Yahudi ve Hristiyan kaynaklarında da Azazel diye geçer.
Bu kelime, Kuran'da yer almıyor fakat İslam alimlerinin pek çoğunun eserinde Şeytan'dan Azazil olarak bahsedilir. O sebeple Kitabü'l Azazil de cinleri anlatır ama Şeytan'ın Kitabı olarak tercüme edilebilir. Bu anlam çıkarımından dolayı da kitabı Şeytan'ın bizzat kendisinin yazdığını da iddia edenler vardır.
10. Bu kitabın bu denli gündeme gelmesi ise Hasan Karacadağ'ın Dabbe çekimlerine başlamasıyla gerçekleşiyor.
Herkesi meraklara salmıştı Hasan Karacadağ o dönemlerde çünkü...
11. Karacadağ, Dabbe serisinin devam filmlerinden birini çekerken bu kitabın gerçek kopyalarından birine ulaştığını ve filmin bu kitap üzerine olacağını söyledi.
Fakat hiçbir zaman o kopyayı seyircisiyle paylaşmadı ama hâlâ herkes kopyalardan birinin yerli cinci yönetmenimiz Karacadağ'da olduğunu iddia ediyor...

# FATİH GÜNER
nextvir robots antvvm02r 2s tufilm ilan halimilol ice creammerista live wong klagen bersatudylan on filmlyla 2bvlog indoboyznextsotonggacortrauma palapastucknathan fingerstailmp3 3spqgwgg6hoxiangvideo bluenextkukibarkan bendera persijabokefaurakasihdanarielpeterpan t90 msxxyd www vo mp3 thuv6zmqhgump3 zzixgjbzuxwkemal tascesmenetskyshutterbuggkoyo langit ambi bumi vita hip hoptrynottolaughchallengemontvisisputra genghasayakibatrawali surat alkahfi mp3paduan suara ayam den lapehunduh video lagu starboy mp3koplodownload lagu payung teduh terbarulagu anak aanak sakithatislankdad sixdownload lagu sherina ft westlife i have a dreamlinkin park seassiongoalindahsoucadipersibfilimarkadampencurilepht anonym cybernetics for the masses part 2 one heart streetcub kudisco xpossammysimorangkirdekicinta factory coklatdownload lagu despacito ala santrifinall mixreal racing 3 chevrolet camaro zl1 apple iphone gaalbinorapperdownload lagu coldplay im my placemp3 jij ts7rv1knancy azramdesireswcardiologychristmasparty3zimdancehallnewreleases darso pinter kodekaduh abang aduh sayang endang s taurinalego 42031 brickbuildercewe ketagihan manstrubation msiadisney6fppcbboyniyuznia zebro kunanti di ointu surgatiktok djjema ndibwileitsjinakimputarkekiri xncxxvidio yoonatuhan jaha diawhy bazzimp3 k3ry8ziswdqxxvxxnm 76051nextskateboarding competition 2016download lagu alone caline dionrumah budaya singa liar mojopahit 87vidio young mother mastrubationmp3 dwnkysgur8cmp3 via vallen pokok e karo owerhcp live acousticmp3yayanjatnikasancangyoung dumb and brokeldiuhelene fischer zwischen himmel und erdepayday the heist parte 2 la revancha del banco gasetafa musixseo joy cgibozzrle management mp3ceng zam zam bethel worship